Table filled with all my purchases from the store

The Price Is Right!

October 17, 2013 by Michelle

I love my local grocery store.  It isn’t so local actually.  It’s a 20 or so minute drive from my house, but it’s somewhat on my way home from church, and it isn’t too far from my gym.  I make the drive there two or three times a week because the produce there is so incredibly fresh and cheap, and they have amazing meats and cheeses, too.  For me, that fills the vast majority of my grocery needs.

Yesterday, I went grocery shopping after the gym, which meant I was hungry and couldn’t escape entirely from temptation and impulse purchases.  I knew I needed some lunchmeat as Little Miss has a field trip today where she needs to bring a “disposable lunch” (my most hated days of the year as we do no waste lunches every other day).  And I was out of spinach and kale.  And we needed a bit more fruit to get us through the end of the week before I head there again on Sunday.

I walked out with two large reusable shopping bags completely filled, plus a loaf of bread so fresh it was still warm when I picked it up.  My family is lucky that it made it home intact (somehow), as that was one of my impulse purchases, and it made my car smell so incredibly yummy.

When I looked at my haul and thought back to what I spent, I smiled.  This sums up completely why I love my store so much – and why I go into shock whenever I go to Florida with my parents and go grocery shopping there.  You pay how much for a pound of strawberries?  A half pound of Boar’s Head ham is how much?  And given that I bought all fresh ingredients other than the deli meat and the bread, I didn’t use any coupons.  These are simply the prices the store charges.

Let’s play a game: So how much would you pay for all of this at your store?

Table filled with all my purchases from the store

I’ll make it a little easier.  Here’s a detailed list of exactly what I bought:

  • 1.26 lb Spanish onions
  • 0.15 lb garlic
  • 2.95  lb bananas
  • 1 lb organic carrots
  • 0.34 lb store made honey roasted ham
  • 0.50 lb Boar’s Head hard salami
  • Italian French bread (that’s the store’s name, and it cracks me up every time)
  • 1 punch curly parsley
  • 1 bunch organic kale
  • 2.5 lb baby spinach
  • 1.32 lb organic Macintosh apples
  • 1 avocado
  • 1 pint Zima yellow grape tomatoes
  • 10 lb russet potatoes

Leave your guesses, then come back tomorrow and I’ll tell you the answer.  You just might want to come shopping with me next time!

 

    Comments

  • Debbie


    $20?

    Leave a Comment

    Your email is never shared.
    Required fields are marked *